ZATRZYMAJ SIĘ W KRAKOWIE
Zachęcamy do pozostania na kilka dni i poznania atrakcji Krakowa.
Bardzo serdecznie, chcielibyśmy zaprosić Państwa do pozostania w Krakowie dłużej, niż tylko na konferencje.
Kraków oferuje wiele historycznych, kulturalnych i towarzyskich miejsc czy wydarzeń, które warto zobaczyć w ten wrześniowy, konferencyjny weekend.
Godne polecenia wystawy czasowe to:
Z wystaw Muzeum Narodowego w Krakowie nie można przegapić:
- Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku w Gmachu Głównym! Piękna nowa wystawa, prezentująca przegląd zjawisk i tendencji artystycznych ostatnich 120 lat w Polsce.
- W oddziale MNK Szołayscy, można zobaczyć wystawy :
- Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku,
- Galerie Designu Polskiego XX i XXI w.
- W Muzeum Czartoryskich mieści się najcenniejsza kolekcja sztuki w Europie z Damą z gronostajem, Leonardo da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem, Rembrandta van Rijna.
Muzea biograficzne
są okazją przybliżenia sylwetek artystów znaczących dla kultury polskiej.
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku mieści się w Sukiennicach, gdzie można zobaczyć obrazy Jana Matejki i np. słynny obraz Szał uniesień Władysława Podkowińskiego. Obok galerii można wypić kawę czy lampkę wina w kawiarni Szał, z której rozpościera się przepiękny widok na Rynek i Kościół Mariacki.
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego mieści się w Starym Spichlerzu z XVIII wieku. Prezentowanych jest tu blisko dwieście dzieł tego twórcy, z czego zdecydowaną większość stanowią prace pastelowe na podłożu papierowym.
Cricoteka to ciekawy punkt na mapie Krakowa, nie tylko architektonicznie ciekawy ale również oferujący wiele wydarzeń kulturalnych. Na przykład do grudnia jest wystawa Jerzego Beresia, jednego z awangardowych artystów i założyciela Grupy Krakowskiej II, najważniejszej i najbardziej twórczej grupy w powojennym życiu artystycznym Krakowa.
Wawel poza stałymi wystawami, oferuje również wystawy czasowe. We wrześniu można zobaczyć wystawy związane z rokokiem, nurtem stylistycznym XVIII wieku: Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa i Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera.
Teatry w tym czasie nie mają za wiele do zaoferowania, ponieważ większość teatrów wraca do pracy w połowie września.Możemy jednak polecić Teatr Nowy Proxima i spektakl Amadeusz, który zbliża widza do geniuszu Mozarta.
Wystawa: Kontrasty, prezentująca prace Pawła Orłowskiego w wawelskich ogrodach.
Teatr im. Juliusza Słowackiego oferuje w ten weekend spektakle: Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć, czy Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy.
8 września rozpoczyna się Festiwal teatru tańca, ruchu, plastyki, sztuk wizualnych i performatywnych – Ciało i Czas w Teatrze KTO, pierwszy spektakl Szekspirie Krakowskiego Teatru Tańca o 19:00, 8 września.
Dla miłośników jazzu:
Zapraszamy więc do Krakowa na dłużej niż jeden dzień!
- Harris Piano Jazz oferuje codzienne koncerty o 21:00.
- Globus Music Club również oferuje codzienne koncerty o 20:00.
Na razie na stronach klubów, nie ma wykazu koncertów na wrzesień ale w sierpniu z pewnością się pojawią, proszę sprawdzać stronę i radzimy kupić bilety wcześniej, bo miejsca są ograniczone.
6 września o godz. 20:00 w Ogrodzie Botanicznym odbędzie się koncert Jazzowy Sting, to okazja aby usłyszeć przeboje Stinga w jazzowej aranżacji i w pięknych okolicznościach przyrody. Jazzowe aranżacje wykona Paweł Ilnicki i kwintet Masters of the Jazz.
8 września o 19:30, również piękny koncert Joanny Słowińskiej pt. Konieczny w Filharmonii Krakowskiej. Usłyszymy muzykę filmową i teatralną Zygmunta Koniecznego, w wykonaniu Joanny Słowińskiej, Stanisława Słowińskiego Quintet, Sonos String Quartet i Karola Śmiałka. Utwory znane z kultowych obrazów Jana Jakuba Kolskiego, Andrzeja Wajdy, Konrada Swinarskiego. Joanna Słowińska to ikona piosenki literackiej, usłyszymy kompozycje do wierszy S. Wyspiańskiego, M. Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, J.Tuwima, A. Osieckiej, czy W. Młynarskiego czy utwory z repertuaru Ewy Demarczyk.